AEG Freestanding Dishwasher | 13 Place | FFB53600ZM
FFB53600ZM
Humm Logo
36 Months Interest Free
36 Monthly Payments
Installments
Fees
Application Fee
Account Keeping Fee
Total Amount Payable
Choose humm as the payment option on checkout to apply or pay with humm.
This calculator provides an indicative cost only.
View Payment Breakdown
Humm Logo
24 months Interest Free
24 Payments
Installments
Fees
Application Fee
Account Keeping Fee
Total Amount Payable
View Payment Breakdown
12 months Interest Free
12 Payments
No Interest with three equal payments An initial deposit of 25% is required
Initial Deposit
25% Deposit
Monthly
Free
Free
36 Months Contract 0% APR
36 Monthly Payments
Upfront
1 st Installment
0
24 Months Contract 0% APR
24 Monthly Payments
Upfront
1 st Installment
0
18 Months Contract 0% APR
18 Monthly Payments
Tech Credit Logo
12 Month Contract
12 Monthly Payments
Remaining Installments
Total
Tech Credit Application Fee
Choose Tech Credit as the payment option on checkout to apply or pay with Tech Credit finance.
Tech Credit Logo
12 Month Contract
12 Monthly Payments
Remaining Installments
Total
Tech Credit Application Fee
24 Month Contract
24 Monthly Payments
36 Month Contract
Description
Check out the video:
Every Shape Any Arrangement
Ready When You Are
Drying Naturally
Sensorlogic
30 min 60° Quickwash
For an extra quick wash or freshen up.
Glass 45°C Wash
Glass programme suitable for all dishwasher-safe glassware.
Auto Half Load
Multi Tab
Delay Start of up to 24 Hours
Product Features:
  • Auto half load
  • 4 Adjustable feet
  • Standard spray arm
  • Time saver function
  • 4 Temperature settings
Video
Specs
Dishwasher Features
Brand AEG
Product Category
  • Home Appliances
Dishwasher Type Freestanding
Place Settings 13
Number of Wash Programmes 5
Delay Start 24 Hours
Anti Flood Protection Yes
Cutlery Basket Yes
Noise Level 44 dB
Dishwasher Features
  • Rinse Aid Indicator
  • Salt Indicator
  • Quick Wash
  • Height Adjustable Basket
  • Half Load
  • Time Remaining Indicator
  • Adjustable Feet
  • Delay Start
  • Air Dry Technology
Display & Control
Control Type Button
LCD/LED Display Yes
Water Consumption
Water Consumption - Annual 2775 litres
Water Consumption Per Cycle 9.9 litres
Power
Electrical Connection 10 A
Energy Consumption - Annual 234 kwh
Frequency 50 Hz
Power 1950 W
Power Source Main
Voltage 220-240 V
Dimensions
Width 600 mm
Depth 625 mm
Height 850 mm